Gatim qengj në një qese rrjetë

roasts qengji mund të paketohen në një numër mënyrash për shitje me pakicë, nga të rëndë qese cryogenic përdorura në bimë Meatpacking për kasap lokale e juaj tabaka të njohur dhe të mbyllur plastike film. Disa roasts, kryesisht deboned ose gjysmë-deboned, janë të mbështjellë edhe në një qese me rrjetë elastike. Kjo është vetëm një mënyrë për të mbajtur rosto së bashku, dhe nuk ka efekt se si ju gatuaj qengjin tuaj.

Pa kocka qengji rosto
Deboning një këmbë të qengjit ose rosto tjetër e ndihmon atë të gatuaj më shumë në mënyrë të barabartë, dhe roasts pa kocka janë pa dyshim më të lehtë për të ndërtoj. Megjithatë, mish deboned zakonisht ka disa slashe thellë dhe hapësira boshe ku janë hequr kockat, dhe nuk është gati për të shkuar direkt në tavë. Së pari ajo duhet të jetë i lidhur deri për të mbajtur mishit së bashku në një paketë të bukur, i zoti. Tradicionalisht, kasapëve e bëri këtë bërje me spango pambuku, por çanta stretchy rrjetë tani janë një alternativë popullore.

Spango vs qese
teknikën tradicionale e lidhur roasts me spango kërkohet një shkallë të aftësive, veçanërisht në qoftë se rosto ishte e lidhur me rrugën e modës së vjetër me një copë të vetme të pandërprerë të spango. Kjo merr kohë dhe praktikë, dy prej të cilave janë të kushtueshme në të lartë të vëllimit qendrat moderne të shitjes me pakicë. Në të kundërt, qese rrjetë vjen në një tub të vazhdueshme. Ajo thjesht tërheq në mbi rosto, si një goditje mbi një këmbë, dhe është ulur më pas në gjatësi. Kjo është edhe punë më të shpejtë dhe më pak të aftë, dhe për këtë arsye është më kosto-efektive - dhe fitimprurës - për shitje me pakicë.

Gatim Qengji
Qengji i gatuar në një qese rrjetë është zakonisht i pjekur, dhe rrjetë bën pak dallim në metodën tuaj të përgatitjes. Thjesht sezonin rosto liberally me erëza, herbs ose një paste erëza, dhe vendoseni në pjekje pan tuaj. Nëse ju favor të shpejtë, pjekje temperaturë të lartë apo të ngadalshëm, pjekje temperaturë të ulët, rrjeta nuk kërkon ndryshim në teknikë tuaj. Qengji shënoi gjithashtu mund të jetë i ngadalshëm-zier ngadalë në supë ose salcë, i cili jep një rezultat lushly fund tender me një cilësi të ngjashme me rosto derri ose tërhequr. Neto është një avantazh i madh në këtë rast, duke mbajtur mishin bashkë në tigan edhe kur është e bien-përveç tenderit.

Heqja qese
lidhur deri qengjit, qoftë me një qese rrjetë apo spango tradicionale, nuk kufizojnë mundësitë tuaja gatim. Nëse ju dëshironi për të prerë deri qengjin, ose vetëm për të stuff atë, qese rrjetë duhet të vijë off. Thjesht preje në qoftë se ju jeni duke e bërë merak qengji apo SHISH qebap, sepse kjo është e padobishme të mëtejshëm në atë pikë. Nëse jeni të mbushjes qengjin tuaj, rezervojmë të qese. Përfundojë rosto fort në letër pergamenë, pastaj rrëshqitje rrjetë përsëri në mbi pergamenë. Pasi ajo është në vend, mbani të shtypur tyl me një dorë dhe të përdorni të tjera për rrëshqitje pergamenë nga poshtë.


Ora Post: Maj-06-2017
Enquiry TANI
  • * CAPTCHA: Ju lutemi zgjidhni Key

WhatsApp Online Chat !